25.02.2022

Téma roka 2021: Mediálna gramotnosť a dezinformácie

Tento kalendárny rok sa v eTwinningu prioritne zameriame na novú tému a tou je Mediálna gramotnosť a dezinformácie.

V súlade s Európskou komisiou a jej prioritami pre rok 2021 budeme poskytovať vzdelávanie aj v oblasti mediálnej gramotnosti. Zameriame sa na dezinformácie, na zodpovedné využívanie komunikačných kanálov, najmä sociálnych médií. Budeme učiť ako rozvíjať u žiakov kritické myslenie a ako kriticky hodnotiť obsah prístupný prostredníctvom sociálnych médií a online zdrojov.

Motto EK: "Nikdy nebola potreba internetu bez nepravdivých a zavádzajúcich informácií potrebnejšia ako počas pandémie koronavírusu."

Táto téma je aj reflexiou na pandémiu Covid-19, ktorá vyvolala hromadný prechod z offline na online profesionálne aj osobné vzťahy. Školy, univerzity, pracoviská, športové a spoločenské podujatia našli online riešenia ako náhradný spôsob bez fyzického kontaktu. Sociálne médiá a videokonferenčné nástroje sa náhle stali kľúčovými kanálmi komunikácie a sprostredkovania informácií. V tomto novom kontexte sociálne médiá a online aplikácie vyvolávajú  potrebu mediálnej a digitálnej gramotnosti pre všetkých obyvateľov, bez ohľadu na ich vek alebo geografickú polohu.

Problematika mediálnej gramotnosti a dezinformácií je veľmi široká a citlivá téma. Pre jej správne pochopenie je dôležité najprv sa v nej zorientovať.

Ponúkame vám hneď v úvode roka sériu bezplatných webinárov s odborníčkou na médiá, aby sme vám pomohli tému správne uchopiť, poňať a integrovať do vašich eTwinning projektov. Nahrávky webinárov budú dostupné počas celého roka v skupine Vzdelávareň.
Pre vás ako pedagógov je táto téma mimoriadne aktuálna, dôležitá a zaujímavá. Je nepochybne prospešné pre budúcnosť vašich žiakov a študentov, aby sa aj vďaka vám lepšie zorientovali vo svete médií a dezinformácií.

Viac o téme roka nájdete TU

Vyzývame vás aj na tvorbu eTwinning projektov s využitím témy Mediálna gramotnosť a dezinformácie. V Národnej súťaži 2021 bude vyhlásená špeciálna kategória na tému roka a môžete s vašim projektom zabojovať o víťazstvo.
Tešíme sa na vaše projekty.

Ďalšie články v sekcii Aktuality:

{{ article.title }}
Čítať viac