02.11.2021

Deti zo slovenskej materskej školy získali Európsku cenu eTwinning

eTwinning každý rok vyhlasuje novú  tému, na ktorú učitelia spoluvytvárajú inšpiratívne projekty. Také, ktoré posúvajú všetkých vpred: učiteľov, žiakov aj školy. Témou roka 2020 boli klimatické zmeny. Učitelia z rôznych typov škôl spolupracovali na stovkách medzinárodných projektoch. Európsku cenu eTwinning 2021 získala materská škola z malej dediny na juhu Slovenska za projekt „eTreeHuggers: 1, 2, TREE, HUG the TREES with me". Uspela na 1. mieste v kategórii do 6 rokov spomedzi 870 projektov.

Projekt  eTreeHuggers: 1, 2, TREE, HUG the TREES with me založili spoločne dve materské školy (MŠ), jedna grécka a jedna slovenská –  MŠ Slniečko pri ZŠ s MŠ v Imeli. Do projektu sa zapojili aj ďalšie MŠ z Bulharska, Rumunska a Českej republiky. „Na eTwinning platforme je neskutočne veľa zaujímavých projektov, do ktorých sa dá prihlásiť alebo si založiť vlastný projekt, čo bol teda aj náš prípad,“ povedala zakladateľka projektu Zuzana Krivaneková, učiteľka z MŠ Imeľ.

Projekt eTreeHuggers:"1, 2, TREE, HUG the TREES with me" získal ocenenie aj pri zapojení sa do Európskeho týždňa kódovania, ktorého cieľom bolo priblížiť deťom programovanie a digitálnu gramotnosť zábavnou a pútavou formou. Pomocou digitálnej hračky Bee-bot hľadali správne cesty k stromu, ktorý bol v ohrození a mali ho zachrániť. Podľa pokynov partnerskej školy postavilo bludisko z LEGA a pomocou navigácie – kódov, ktoré z Grécka poslali, úlohy riešili. Vznikali zaujímavé online knihy z detských ilustrácií, celoročný kalendár z kresieb detí, pohľadnice, plagáty, príbehy o stromoch a mnoho ďalších aktivít - pozrite si ich vo videu.

Pani Zuzana vzdeláva, vychováva a počúva deti v MŠ už 30 rokov, inšpiratívny svet eTwinningu objavila v rámci kontinuálneho vzdelávania pedagógov a do projektov eTwinning sa zapája už ôsmy rok. eTwinning mi ukázal nové možnosti ako spestriť výchovno-vzdelávací proces aj v materskej  škole. Deti táto forma práce veľmi baví a samozrejme sa bavím aj ja. Projekty, s ktorými pracujeme, sa dajú krásne integrovať do tematických celkov, a tak s nimi môžeme pracovať v priebehu celého školského roka. Cezhraničná spolupráca v tejto forme sa stala jedným z hlavných zameraní našej školy. Tento rok sa nám podarilo pre školu získať aj titul „Škola eTwinning“ - eTwinning School Label 2020-2021, na čo som veľmi hrdá,“ dodala pani Zuzana, členka a zakladateľka 39-tich eTwinning projektov a držiteľka 9 národných certifikátov kvality.

Národný certifikát kvality je udeľovaný učiteľom, ktorí realizujú výnimočné projekty. V každej zo zapojených krajín ich nominuje národná podporná služba (NSS). Európsku cenu – 1. miesto, ktorú vo vekovej kategórii do 6 rokov získala MŠ v Imeli za projekt eTreeHuggers:"1, 2, TREE, HUG the TREES with me" je prestížnym ocenením. „Nie je to len uznanie osobného úspechu jednotlivých učiteľov, ale uznaním skvelých výsledkov celého tímu,“ dodala pani Zuzana Krivaneková.

Ďalšie články v sekcii Aktuality:

{{ article.title }}
Čítať viac